lv en
Home
Site map
Email

Login

Sākumlapa / Attīstības sadarbība / Gliemju audzēšana, apstrāde un izmantošana komerciālos nolūkos Baltijas jūras reģionā / Jaunumi / Projekta Baltic EcoMussel pārstāvji apgūst kanādiešu pieredzi gliemeņu audzēšanā

No Latvijas puses piedalījās SIA "Vides investīciju fonds" projektu vadītāja Zaiga Ozoliņa. Vizītes laikā projekta komanda apmeklēja gliemeņu audzēšanas fermas Prinča Edvarda un Ņūfaundlendas salās, tikās ar Prinča Edvarda salas Akvakultūras asociācijas un Marine Stewardship Council (tostarp sertificē jūras produktus) pārstāvjiem.

Ģeogrāfiskais novietojums un klimatiskie apstākļi ļauj kanādiešu pieredzi pielietot arī Latvijas gadījumā, jo pastāv līdzīgas grūtības gliemeņu audzēšanā - ziemā aizsalst piekraste, un rezultātā ledus kustība var bojāt gliemeņu fermas. Par potenciālo gliemeņu audzēšanas apvidu Latvijā galvenokārt var uzskatīt atkāto jūras piekrasti, lai gan līdzīgi kā Kanādā spēcīgā piekrastes viļņu iedarbība apdraud gliemeņu līnijas, tāpēc tās tiek iegremdētas 1-2 metrus zem ūdens virsmas. Svarīgi ir rēķināties ar putnu un invazīvo sugu apdraudējumu (nirējpīles, tunikāti, jūras zvaigznes, krabji). Piemēram, gliemeņu audzētājs Gary Rogers no „E&G Rogers Mussel Farm” aplēsis, ka putni gadā plānoto novācamo gliemeņu daudzumu var samazināt par 15%. Papildus kanādiešiem jārēķinās arī ar paisumiem un bēgumiem.

   

Zaiga Ozoliņa par vizītē redzēto stāsta: „Fermās bija iespēja apskatīt un uzzināt gan par gliemeņu audzēšanas paņēmieniem, gan nepieciešamajām tehnoloģijām un to izmaksām. Centāmies arī filmēt un fotogrāfēt praktiskos darbus, ir daudz vērtīgas informācijas un atziņu. Kanādiešu veiksmes atslēga gliemeņu audzēšanai – izmanto vietējo darbaspēku (vidēji 10 – 20 cilvēku fermā), vietējās izejvielas un tehnoloģijas, noieta tirgi atrodas blakus ražošanas vietām, divdesmit gadu ilga pieredze nozarē, cieša sadarbība starp zvejniekiem un zinātniekiem par piemērotākajām tehnoloģijām un to nemitīgu uzlabošanu, papildus viņi saņem gan reģionālo, gan federālo atbalstu uzņēmējdarbības attīstībai."

Projekta gaitā iegūtā informācija no pieredzes braucieniem un pētījumiem tiek apkopota un tā būs pieejama zvejniekiem, novadu pašvaldībām un citiem gliemeņu audzēšanas biznesā ieinteresētajiem. Rudenī, 26. – 27. novembrī aicinām piedalīties projekta noslēguma konferencē Rīgā, kur runāsim ar gliemeņu audzēšanas iespējām Baltijas jūrā.

Pieredzes apmaiņas brauciens organizēts Centrālās Baltijas Jūras reģiona pārrobežu sadarbības programmas INTERREG IV A 2007.-2013.gadam projekta CB58 „Baltic EcoMussel” ietvaros. Projektu īsteno Austrumzviedrijas Enerģētikas aģentūra Zviedrijā, Kurzemes Plānošanas reģions un SIA Vides investīciju fonds Latvijā un „Novia” Augstskola Somijā. Projekta ilgums ir 24 mēneši, projekta aktivitātes turpināsies līdz 2013. gada decembrim. Projektu 77,5 % apmērā līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds. Projekta kopējais budžets ir 723 051 EUR.

Projektu finansē

Centrālās Baltijas jūras reģiona INTERREG IV A programmā "INTERREG IV A Programme 2007-2013" ar ERAF atbalstu

 

Projekta mājas lapadrukāt lapu